پشت پرده‌ی تکنولوژی چراغ‌های هوشمند

پشت پرده‌ی تکنولوژی چراغ هوشمند

فناوری خودروها در طول چند سال اخیر تغییرات قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. چراغ این خودروها نیز از این تغییرات بی‌بهره نبودند. در سال ۲۰۱۳ شرکت ب‌ام‌و برای اولین بار در سری ۴ خودروهای خود از چراغ‌های هوشمند استفاده کرد. چراغ هوشمند یا LED adaptive headlight (چراغ جلو انطباق پذیر) بدین صورت کار می‌کند که با استفاده از هوش مصنوعی و با در نظر گرفتن خودرویی که از رویه‌رو در حال آمدن است زاویه‌ی چراغ را طوری تنظیم می‌کند که برای دید راننده‌ی روبه‌رویی اختلال ایجاد نکند و  در عین حال نقاط تاریک جاده را روشن نماید. همچنین با تحلیل شیب جاده به صورت لحظه‌ای در سراشیبی‌ها  نور را به سمت بالا در سربالایی‌ها نور را به سمت پایین می‌تاباند تا راننده دید بهتری به جاده داشته باشد. علاوه بر این‌ها کامپیوتر‌های به کار برده شده در خودرو که مسئولیت مدیریت چراغ‌ها را بر عهده دارند با توجه به پیچ جاده زاویه‌ی افقی چراغ را نیز تنظیم می‌کنند به این صورت که در زمان پیچیدن به سمت راست زاویه‌ی چراغ خودرو به سمت راست و در زمان پیچیدن به سمت چپ زاویه‌ی چراغ خودرو به سمت چپ تغییر می‌کند.  این فناوری‌ها از سال ۲۰۱۴ برای تمامی خودرو‌های ب‌ام‌و استفاده می‌شود.

قابل ذکر است که شرکت خودروسازی آئوری به عنوان یکی از سردمداران صنعت خودرو همیشه در زمینه‌ی چراغ پیشرو بوده و بسیاری از پیشرفت‌های حال حاضر چراغ‌های خودرو مدیون این شرکت است.

پشت پرده‌ی تکنولوژی چراغ هوشمند چراغ هوشمند آئودی انطباق پذیر
پشت پرده‌ی تکنولوژی چراغ هوشمند – چراغ هوشمند آئودی انطباق پذیر

علاوه بر ب‌ام‌و شرکت خودروسازی آلمانی رقیب او، مرسدس بنز، نیز به استفاده از این فناوری بر روی خودرو‌های خود علاقه نشان داد. مرسدس بنز همچنین پای خود را فراتر گذاشت و از تکنولوژی با نام سامانه‌ی نور دیجیتال (Digital Light System) بر روی خودرو‌های خود استفاده کرد. این سیستم به این صورت کار می‌کند که با استفاده از  چراغ‌های LED و تراشه‌های کامپیوتری تصاویری را روی زمین برای راهنمایی راننده منعکس می‌کند که باعث می‌شود راننده اطلاعاتی در مورد راه بدست آورد. این اطلاعات شامل پیچ جاده، وجود پارکینگ، اخطار عبور عابرین پیاده و… می‌شود. نکته‌ی جالب در مورد این فناوری به کار برده شده در خودرو‌های مرسدس بنز این است که زمانی که عابر پیاده در انتظار عبور از عرض جاده است کامپیوتر‌های خودرو  ،با استفاده از نور چراغ، خط عابر پیاده‌ای را برای عابر پیاده روی جاده ترسیم می‌کنند.

پشت پرده‌ی تکنولوژی چراغ هوشمند - چراغ هوشمند مرسدس بنز - ایست
پشت پرده‌ی تکنولوژی چراغ هوشمند – چراغ هوشمند مرسدس بنز – ایست
پشت پرده‌ی تکنولوژی چراغ هوشمند - چراغ هوشمند مرسدس بنز - عبور عابر پیاده
پشت پرده‌ی تکنولوژی چراغ هوشمند – چراغ هوشمند مرسدس بنز – عبور عابر پیاده

3 دیدگاه برای “پشت پرده‌ی تکنولوژی چراغ‌های هوشمند

  1. جالبه اونا همونقدر که راحتی راننده ورانندگی واسشون مهمه و واسش تکنولوژی های جدید هرسال به کار میگیرن احترام به بقیه راننده ها وهمچنین ایمنی عابر پیاده هم واسشون مهمه تاجایی که با نور لامپ ماشین واسه عابرپیاده روی جاده خط عابر پیاده ترسیم میکنن اینکار چقدر میتونه به عابر پیاده احترام بذاره.تکنولوژی که شاید سالهای سال طول بکشه که توی ایران اونم شاید استفاده بشه البته از عمر ما خارجه امیدوارم آیندگان توی ایران مثل ما زندگی نکنن.که نهایت فقر فرهنگی واجتماعی رو شاهدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.