نحوه‌ی ازبین بردن بخار آب داخل چراغ خودرو

از بین بردن بخار چراغ خودرو

چرا چراغ خودرو بخار می‌کند؟

امروزه در تمامی چراغ‌هایی که روی خودروها نصب می‌شوند سوراخ‌های کوچکی برای تهویه وجود دارند. این سوراخ‌ها باعث به وجود آمدن جریان هوا در چراغ خودرو می‌شوند. اگر این تهویه وجود نداشته باشد از بین رفتن چگالش غیر ممکن می‌شود. با این وجود این سوراخ‌ها باعث بخار کردن چراغ خودرو نیز می‌شوند.

آیا بخار کردن چراغ خودرو چیز بدی است؟

بخار کردن چراغ خودرو درست همانند بخار کردن شیشه‌ی خودرو است. تفاوت آن‌ها این است که در داخل خودرو وقتی شیشه بخار می‌کند شما با روشن کردن فن به رفع بخار می‌پردازید اما در چراغ خودروی شما هیچ فنی وجود ندارد به جز مواردی که دارای LED هستند.


آینده‌ی چراغ‌های خودرو بعد از LED


با این وجود گرمایی که چراغ و لامپ تولید می‌کند باعث از بین رفتن بخار داخل چراغ خودرو می‌شود. در این زمینه چراغ‌های زنون نسبت به چراغ‌های هالوژن حرارت کمتری تولید می‌کنند و در نتیجه زمانی که برای از بین رفتن بخار صرف می‌شود طولانی‌تر خواهد بود.

چگونه از بخار کردن چراغ خودرو جلوگیری کنیم؟

امکان از بین بردن کامل بخار به وجود آمده در چراغ وجود ندارد. این پدیده که اکثرا در روزهای شرجی تابستان یا در سرمای زمستان اتفاق می‌افتد باعث از بین رفتن جذابیت و زیبایی خودرو و مشخصا چراغ خودرو برای رانندگان و صاحبان خودرو می‌شود. اما روش‌هایی برای جلوگیری از به وجود آمدن بخار در چراغ خودرو وجود دارد.

 • اولین روش رانندگی با چراغ‌های روشن است. با این کار گرمای حاصله از لامپ باعث از بین رفتن بخار چراغ خودرو می‌شود.
 • استفاده از سشوار  راهی دیگر برای از بین بردن بخار درون چراغ خودرو است. البته باید توجه داشته باشید که استفاده از آن مخصوصا اگر از باد گرم و داغ استفاده می‌شود باعث سوزاندن قسمت‌های پلاستیکی چراغ خودرو نشود. فقط کافی‌ست به روند طبیعی از بین رفتن بخار کمک کنید. برای این کار ابندا پوشش لاستیکی چراغ را جدا کنید.سپس با استفاده از سشوار اقدام به تسریع در رفع بخار چراغ خودرو نمایید.
 • از ایجاد سوراخ یا برداشتن پوشش لاستیکی پشت چراغ خودرو خودداری کنید. این کار نه‌تنها مشکل را برطرف نمی‌کند بلکه باعث وخیم‌تر شدن اوضاع نیز می‌شود. همچنین احتمال ورود گرد و خاک و آلودگی‌های دیگر را نیز بیشتر می‌کند.
 • از باز کردن چراغ و زدودن بخار خودداری کنید زیرا ممکن است در حین انجام این عمل قطعه‌ای بشکند و متضرر شوید.

7 دیدگاه برای “نحوه‌ی ازبین بردن بخار آب داخل چراغ خودرو

 1. با سلام و خسته نباشید
  یه سوال داشتم
  چرا چراغ نور بالا نسبت به چراغ نور پایین، نور بیشتری تولید میکنه
  چه وسیله باعث میشه که سو بالا پرتاب نور بیشتری داشته در صورتی که هر دو لامپ یکی هستند

  1. سلام. اگر دقت كرده باشين روي لامپ نوشته مثلا١٠٠/٩٠ وات. يعني نور پايين ٩٠ وات توان داره و نوربالا ١٠٠ وات توان داره يعني نور بيشتري توليد ميكنه نوربالا

 2. جواب سوألي كه پرسيده : چرا نور بالا پرتاب نور بيشتري نسبت به نور پايين داره
  اگر دقت كنيد در نور پايين جلوي لامپ كاسه كوچكي تعبيه شده تا نور را به طرف داخل كاسه برگرداند بهد نور ار كاسه خارج شود كه اين باعث ميشود نور وسيع تر ولي پرتاب كمتري داشته باشد ولي نور بابا چنين نيست و جلوي لامپ كايه يي وجود ندارد و لامپ مستقيمن به جاده ميتابد و برد بيشتر و پناي كمي دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *